Bez kategorii

Maść na trądzik

Maść na trądzik

Maść na trądzik najczęściej stosuję się podczas leczenia tradziku pospolitego oraz trądziku różowatego o różnym stopniu zaawansowania, który dotyka dużą część populacji. Obecnie pacjenci mają do dyspozycji wiele unikatowych preparatów łagodzących objawy tej dermatozy. Maści na trądzik dostępne w aptekach oraz w drogeriach różnią się ceną, ilością aktywnych składników oraz sposobem stosowania.

Większość maści na trądzik należy stosować codziennie na całą powierzchnię skóry twarzy oraz na wybrane obszary skóry pleców i klatki piersiowej. Niektóre produkty, głównie ze względu na wysokie stężenie substancji potencjalnie drażniących, przeznaczone są natomiast do aplikacji miejscowej (tzn. bezpośrednio na wyprysk). Warto zauważyć, że trądzik zazwyczaj rozwija się na podłożu cery tłustej, dlatego skuteczne produkty przeciwtrądzikowe powinny także hamować nadmierny łojotok.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je! 

Podział najpopularniejszych maści na trądzik

Wśród produktów zadedykowanych cerze trądzikowej można wyodrębnić kilka podstawowych grup. Różnice pomiędzy poszczególnymi maściami wynikają z listy składników, która powinna być udostępniona przez producenta na etykiecie. Skuteczność konkretnych preparatów antytrądzikowych przeważnie opiera na jednym bądź dwóch głównych substancjach leczniczych w nich zawartych. Substancje te typowo cechują się udowodnionym działaniem redukujących ilość wyprysków:

  • Maść cynkowa
  • Maść ichtiolowa
  • Maść nagietkowa
  • Maść siarkowa
  • Maść salicylowa
  • Maść propolisowa
  • Maść z nadtlenkiem benzoilu
  • Maść tormentiolowa

Skład wybranych maści na trądzik

Skład maści przeciwtrądzikowych ma bezpośredni wpływ na ich skuteczność. Na powyżej zamieszczonej liście każdy preparat charakteryzuje jeden główny składnik aktywnie zmniejszający wielkość oraz liczbę zaskórników, grudek i krost. Większość maści, z uwagi na ich gęstą konsystencję, znajduje swoje zastosowanie w punktowym leczeniu zmian trądzikowych.

Przegląd i zastosowanie maści na trądzik

Cynk w maści cynkowej zawiera tlenek cynku, związek, który cechuje działanie wysuszające, osłaniające oraz ściągające. Istnieją preparaty, które oprócz cynku posiadają w swoim składzie również inne łagodzące substancje, np. olej ze słodkich migdałów czy ekstrakty ziołowe. Cynkowe maści na trądzik bardzo szybko ograniczają intensywność stanów zapalnych w przebiegu łojotoku, trądziku młodzieńczego i różowatego. Ponadto łagodzą ból, podrażnienia oraz świąd skóry

Substancją czynną w maści ichtiolowej jest ichtiol – sulfobituminian amonowy. Związek ten działa ściągająco oraz wysusza krosty, czyli „wyciąga” ropną treść na powierzchnię naskórka. Maść ichtiolowa ze względu na swoją lepkość, czerwono-brązową barwę oraz nieprzyjemny zapach przeznaczona jest jedynie do miejscowego stosowania na noc. Należy podkreślić, że ichtiol nie zmniejsza widoczność zaskórników ani rozszerzonych porów.

Maść nagietkowa to produkt do stosowania miejscowego, który zwalcza skórne infekcje bakteryjne i grzybicze, dezynfekuje ranki oraz przyspiesza gojenie zmian trądzikowych. Ponadto nawilża skórę, jednocześnie redukując ryzyko powstawania blizn czy przebarwień potrądzikowych.

Maść siarkowa to preparat sporządzany według określonych receptur aptecznych (tzw. preparat galenowy do użytku zewnętrznego). Znajduje swe zastosowanie nie tylko w trądziku pospolitym, lecz także w leczeniu świerzbu oraz grzybic. Siarka wykazuje działanie wysuszające, odkażające i przeciwzapalne. Po nałożeniu na krostę rozpulchnia naskórek ułatwiając w ten sposób opróżnienie zalegającej w jej wnętrzu wydzieliny.

Maść salicylowa działa keratolityczne, czyli zmiękcza i usuwa zrogowaciały naskórek. Ponadto po nałożeniu na wcześniej wyciśniętą krostę tworzy pewnego rodzaju opatrunek, który uniemożliwia wtórną infekcję oraz przyspiesza gojenie się uszkodzenia.
Propolis w maści propolisowej, zwanej też maścią z kitem pszczelim, to silny środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczy. Leczy miejscowe uszkodzenia naskórka, przede wszystkim te wywołane ropnymi zapaleniami o typie trądziku pospolitego.

Maść tormentiolowa zawiera płynny wyciąg z kłącza pięciornika, ichtiol oraz tlenek cynku. Wskazaniami do stosowania maści tormentiolowej są niewielkie uszkodzenia skóry: otarcia, zadrapania oraz niewielkie trądzikowe zmiany zapalne. Tormentiol wysusza wilgotne, sączące się ranki oraz powstrzymuje namnażanie bakterii. Ponadto przyspiesza ziarninowanie i gojenie się nieprawidłowo wyciśniętych grudek oraz krost.

Maści na trądzik z nadtlenkiem benzoilu występują w różnych stężeniach, najczęściej 5% i 10%. Wyższe stężenia stosuje się raczej punktowo, gdyż nałożone na większe partie skóry mogą spowodować wysuszenie oraz podrażnienie. Nadtlenek benzoilu łagodnie złuszcza naskórek, zmniejsza odczyn zapalny oraz hamuje wydzielanie sebum. Wywiera także korzystny wpływ na nieprawidłowe rogowacenie ujść gruczołów łojowych, czyli zjawiska typowego dla trądziku pospolitego. Hamuje rozwój bakterii beztlenowych, w tym Propionibacteriumacnes. Stosując maści na trądzik z nadtlenkiem benzoilu trzeba jednak pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry lekkimi emulsjami nawilżającymi. Takie działanie zapobiegnie nieestetycznemu działaniu niepożądanemu nadtlenku, czyli nadmiernemu łuszczeniu się naskórka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *