Bez kategorii

Tabletki hormonalne na trądzik

Tabletki hormonalne mogą być kluczowe dla skutecznej terapii trądziku.  Tradzik pospolity to przewlekła choroba mieszków włosowych i związanych z nimi gruczołów łojowych. Jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się do dermatologa rzeszy pacjentek w wieku rozrodczym. Dowiedziono, że trądzik dojrzałych kobiet zwykle spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Jego skuteczne leczenie może zatem opierać się na klasycznej terapii przeciwtrądzikowej połączonej z przyjmowaniem odpowiednio dobranych tabletek hormonalnych.
W wieloczynnikowej genezie acne vulgaris hormony odgrywają niezwykle istotną rolę, gdyż to one stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Hormonami płciowymi regulującymi łojotok i komedogenezę (powstawanie zaskórników) są:

• Przede wszystkim androgeny, czyli hormony męskie, których zbyt duże stężenie wywołuje u kobiet objawy trądziku. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły łojowe mają na swojej powierzchni receptory na nie reagujące. Androgeny (testosteron, androstendion, dihydrotestosteron) produkowane są przez jajniki i korę nadnerczy.
• Estrogeny, typowo żeńskie hormony, które hamują łojotok, a zatem zmniejszają ryzyko powstawania zaskórników, krost i grudek
• ACTH, hormon pochodzenia przysadkowego (przysadka to gruczoł wewnątrzczaszkowy), który pobudza produkcję hormonów nadnerczowych o silnym potencjale androgennym
• Insulina, która także może stymulować wydzielanie testosteronu (klasyczna liniowa zależność u kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników)

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je! 

Tabletki hormonalne na trądzik – kiedy stosować?

Cechami towarzyszącymi uporczywemu trądzikowi i jednocześnie wskazującymi na konieczność włączenia leczenia tabletkami hormonalnymi u kobiet są: łojotok, łysienie androgenowe (utrata włosów w linii przedziałku na czubku głowy) oraz hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn (broda, wąsik, między piersiami, plecy, pośladki). Są to podstawowe objawy wskazujące na zbyt dużą produkcję hormonów męskich przez organizm kobiety. Ponadto pacjentki cierpiące na trądzik o podłożu hormonalnym bardzo często skarżą się na nieregularne miesiączki lub trudności z zajściem w ciążę.
Skład tabletek hormonalnych na trądzik

Tabletki regulujące zaburzoną gospodarkę hormonalną kobiet można podzielić na dwie grupy:

• Substancje, które działają wyłącznie na zbyt wysoki poziom hormonów męskich, czyli tzw. antyandrogeny. Należą do nich m.in. spironolakton i octan cyproteronu
• Dwuskładnikowa doustna tabletka antykoncepcyjna (DTA) składająca się z komponenty estrogenowo-progesteronowej, która oprócz leczenia trądziku zabezpiecza również przed nieplanowaną ciążą

Antykoncepcja hormonalna (DTA) na trądzik pospolity

Zdecydowana większość kobiet z trądzikiem o potwierdzonym klinicznie lub poprzez badania krwi podłożu hormonalnym, podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zauważa istotną poprawę stanu cery. Za takie zdumiewające wyniki terapeutyczne odpowiadają syntetyczne hormony, które są zawarte w każdej tabletce antykoncepcyjnej. Najnowsze wytyczne wymieniają trzy rodzaje tabletek hormonalnych, które dzięki składowej progesteronowej zmniejszą stymulację androgenową aparatu łojowo-włosowego:
• Tabletkiz estradiolem i octanem cyproteronu. Syntetyczny progesteron, octan cyproteronu, hamuje działanie androgenów w organizmie kobiety, czyli usuwa objawy trądziku
• Tabletki z estradiolem i dienogestem, nowoczesnym, bezpiecznym analogiem naturalnego progesteronu, który także wykazuje właściwości przeciwandrogenne
• Tabletki z estradiolem i drospirenonem. Drospirenon cechuje się umiarkowanym działaniem antyandrogennym, jak również zmniejsza wydzielanie hormonów kory nadnerczy.

Tablettki hormonalne na trądzik – pozytywne efekty

Badania potwierdziły, że przyjmowanie dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (DTA) z zawartością progesteronu o działaniu antyandrogennym (preparaty wymienione w liście powyżej) znacząco zmniejsza objawy trądziku pospolitego u dorosłych kobiet. Jednak by osiągnąć długotrwały efekt,należy pamiętać o jednocześnie prowadzonej kuracji dermatologicznej środkami stosowanymi na skórę(także po zaprzestaniu przyjmowania DTA). Zaniedbanie odpowiedniej pielęgnacji może niestety spowodować nawrót objawów. Każda pacjentka decydująca się hormonalną terapię przeciwtrądzikową powinna być świadoma, że jest to leczenie objawowe, a nie przyczynowe. Nie istnieją bowiem środki farmakologiczne trwale zmieniające gospodarkę hormonalną organizmu.
Działania niepożądane tabletek hormonalnych na trądzik
Rozważając rozpoczęcie terapii hormonalnej trzeba uwzględnić wszystkie przeciwskazania oraz indywidualne ryzyko wystąpienia objawów ubocznych. Najczęstszymi powikłaniami DTA są: spadek libido, wzrost masy ciała, bóle piersi, nudności i obniżony nastrój. Zakrzepica i zatorowość płucna, czyli najgroźniejsze działania uboczne typowe dla antykoncepcji hormonalnej całe szczęście występująniesłychanie rzadko. Jednak ze względu na to, że masywna zatorowość płucna (czyli zatkanie tętnicy płucnej masą zakrzepniętej krwi) może spowodować zgon, przed rozpoczęciem oraz raz na 3 miesiące w trakcie przyjmowania antykoncepcjiwykonuje się badania wskaźników krzepliwości krwi, czyli INR oraz APTT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *