• Bez kategorii

    Żel na trądzik

    Żele na trądzik  działają przeciwbakteryjnie, likwidują stany zapalne skóry, likwidują zaskórniaki i czopy rogowe.  Żele oraz inne preparaty do stosowania zewnętrzenego, takie jak kremy i maści, skutecznie wspierają leczenie różnych rodzajów trądziku.  Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry, która posiada wiele odmian: Trądzik młodzieńczy jest chorobą skóry, która zaczyna się wraz z początkiem pokwitania. Pod wpływem wielu zmian hormonalnych następuje nadmierne pobudzenie czynności gruczołów łojowych. W ten sposób na skórze pojawiają się nieestetyczne grudki i zaskórniki (pryszcze). Ich wielkość, nasilenie, barwa zależą przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Jednak dla wielu nastolatków jest to źródło stresu, ponieważ duża część powierzchni twarzy (tak zwana okolica T) jest pokryta pryszczami.  Żele na trądzik młodzieńczy…

  • Bez kategorii

    Maść na trądzik

    Maść na trądzik Maść na trądzik najczęściej stosuję się podczas leczenia tradziku pospolitego oraz trądziku różowatego o różnym stopniu zaawansowania, który dotyka dużą część populacji. Obecnie pacjenci mają do dyspozycji wiele unikatowych preparatów łagodzących objawy tej dermatozy. Maści na trądzik dostępne w aptekach oraz w drogeriach różnią się ceną, ilością aktywnych składników oraz sposobem stosowania. Większość maści na trądzik należy stosować codziennie na całą powierzchnię skóry twarzy oraz na wybrane obszary skóry pleców i klatki piersiowej. Niektóre produkty, głównie ze względu na wysokie stężenie substancji potencjalnie drażniących, przeznaczone są natomiast do aplikacji miejscowej (tzn. bezpośrednio na wyprysk). Warto zauważyć, że trądzik zazwyczaj rozwija się na podłożu cery tłustej, dlatego skuteczne produkty przeciwtrądzikowe powinny także…

  • Bez kategorii

    Pielęgnacja skóry trądzikowej

    Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga precyzyjnego wyboru kosmetyków oraz uzupełniających zabiegów kosmetologicznych. Produkty przeznaczone dla cery trądzikowej powinny być delikatne, a jednocześnie skuteczne w odniesieniu do redukowania liczby zaskórników i aktywnych stanów zapalnych. Kolejny problem pielęgnacyjny stanowi fakt, iż osoby dotknięte trądzikiem pospolitym bardzo często borykają się również z nadwrażliwością skóry i wynikającymi z niej podrażnieniami.Prawidłowy schemat pielęgnacji skóry trądzikowej pozwala wyraźne zmniejszyć objawy choroby. Jego podstawowym założeniem jest systematyczność stosowania oraz łagodne wspomaganie specjalistycznego leczenia przyczynowego. Kosmetyki do cery łojotokowej powinny mieć działanie wielokierunkowe, czyli wpływać na wszystkie elementy „samonapędzającego” się mechanizmu rozwoju trądzikowych zmian skórnych. Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj…

  • Bez kategorii

    Tabletki hormonalne na trądzik

    Tabletki hormonalne mogą być kluczowe dla skutecznej terapii trądziku.  Tradzik pospolity to przewlekła choroba mieszków włosowych i związanych z nimi gruczołów łojowych. Jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się do dermatologa rzeszy pacjentek w wieku rozrodczym. Dowiedziono, że trądzik dojrzałych kobiet zwykle spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Jego skuteczne leczenie może zatem opierać się na klasycznej terapii przeciwtrądzikowej połączonej z przyjmowaniem odpowiednio dobranych tabletek hormonalnych.W wieloczynnikowej genezie acne vulgaris hormony odgrywają niezwykle istotną rolę, gdyż to one stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Hormonami płciowymi regulującymi łojotok i komedogenezę (powstawanie zaskórników) są: • Przede wszystkim androgeny, czyli hormony męskie, których zbyt duże stężenie wywołuje u kobiet objawy trądziku. Dzieje się tak, ponieważ…

  • Bez kategorii

    Domowe sposoby na trądzik

    Leczenie trądziku pospolitego wymaga kompleksowego, holistycznego podejścia terapeutycznego.  W związku z tym, że jest on dermatozą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzenia i remisji, postępowanie wymaga skrupulatności oraz systematyczności. Oprócz niezwykle istotnej kontroli specjalistycznej, warto zatem zapoznać się z domowymi sposobami na trądzik.Pierwotnymi czynnikami predysponującymi do rozwoju trądziku pospolitego są powiększenie się gruczołów łojowych oraz wynikający z tego łojotok. Natomiast zatkanie przewodów odprowadzających nadmiar sebum (otworki na powierzchni skóry, czyli tzw. pory) przez nagromadzony martwy naskórek to kolejny etap, który zwykle kończy się rozwojem zmian zapalnych. Na przebieg tej krótkiej historii powstawania trądziku wpływa wiele bodźców zewnętrznych (środowiskowych) oraz wewnętrznych. Ich siłę działania można skutecznie modyfikować za pomocą domowych sposobów na…

  • Bez kategorii

    Dieta na trądzik

    Dieta, która nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki odżywcze sprzyja rozwojowi różnych chorób. Obecnie coraz odważniej podkreśla się rolę żywienia także w etiopatogenezie najpopularniejszej dermatozy XXI wieku, czyli trądziku pospolitego. Dieta na trądzik to zagadnienie niezwykłe obszerne, gdyż istnieje wiele różnych czynników pokarmowych mogących zaostrzać zmiany skórne.Najnowsze wieloośrodkowe dane wskazują, że trądzik zwykły występuje nawet u 60% osób między 15. a 25. rokiem życiem. Wśród przyczyn wyraźnego wzrostu zapadalności na tę chorobę wymienia się różne czynniki: Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je! …

  • Bez kategorii

    Pryszcze – rodzaje wyprysków

    Pryszcze to powszechnie przyjęte określenie wykwitów skórnych, które są objawem najbardziej znanej przewlekłej choroby skóry, czyli trądziku pospolitego. Hasło „pryszcz” przeważnie kojarzy się z czerwoną i bolącą krostą wypełnioną białym płynem. Jest to jednak tylko jeden w wielu typów wyprysków charakterystycznych dla trądziku młodzieńczego oraz trądziku dorosłych.Cera zupełnie pozbawiona pryszczy niestety należy do rzadkości. Prawie każdy człowiek doświadczył bowiem w swoim życiu batalii ze szepczącą, długo gojącą się krostą na twarzy, plecach lub na klatce piersiowej. Pryszcze rozwijają się w łojotokowych obszarach skóry bogatych w nadmiernie aktywne gruczoły łojowe. Do tych rejonów zaliczamy; strefę T na twarzy (czoło, nos, broda), rynnę łojotokową przednią (mostek oraz dekolt) i rynnę łojotokową tylną (kark oraz górna część…

  • Bez kategorii

    Blizny po trądziku

    Gojenie się ran to skomplikowany proces fizjologiczny, podczas którego w obrębie uszkodzonej skóry zachodzi szereg przemian strukturalnych. Blizny po trądziku są szczególną formą blizn, gdyż lokalizują się na najbardziej odsłoniętych częściach ciała, przede wszystkim na twarzy, dekolcie, ramionach oraz na plecach. Z tego powodu wywołują dyskomfort fizyczny, ale i emocjonalny, który obniża poczucie własnej wartości w stopniu porównywalnym do aktywnych trądzikowych zmian skórnych.Leczenie trądziku i powiązanych z nim wyprysków zazwyczaj pozostawia po sobie pewne ślady na powierzchni naskórka. Przeważnie są to typowe przebarwienia pozapalne, jednakże niektóre formy trądziku pospolitego wyjątkowo często goją się właśnie poprzez bliznowacenie. Również zdrapywanie oraz wyciskanie niedoskonałości zwiększają ilość i rozległość blizn po trądziku. Doskonałym sposobem…

  • Bez kategorii

    Antybiotyki na trądzik

    Antybiotyki na trądzik można podzielić na  miejscowe i doustne;  niezależnie od rodzaju antybiotyki są nieodłącznym elementem leczenia trądziku zwykłego, szczególnie w początkowych fazach terapii jego bardziej zaawansowanych, zapalnych odmian. Przeciwtrądzikowe właściwości niektórych antybiotyków po raz pierwszy zauważono i wykorzystano ponad 60 lat temu. Początkowo ich skuteczność tłumaczono wyłącznie hamowaniem rozwoju bakterii Propionibacterium acnes. Obecnie natomiast uważa się, że niektóre antybiotyki leczą trądzik również dzięki innym, bardziej skomplikowanym, immunomodulującym mechanizmom. Antybiotyki na trądzik przepisywane są, w zależności od formy podania, przeważnie na okres od 6 tygodni do 4-5 miesięcy. Z uwagi na rosnącą antybiotykooporność wielu bakterii leki te zaleca się jedynie w przypadku zapalnych, ropiejących wyprysków, które nie odpowiadają na mniej intensywne…

  • Bez kategorii

    Androgeny i trądzik u kobiet

    Trądzik hormonalny to problem głównie kobiet Najnowsze dane szacują, że prawie 54% kobiet, które ukończyły 25 lat systematycznie walczy z nawracającymi niedoskonałościami skóry. Taki niepokojący trend wzrostowy częstotliwości rozpoznawania trądziku wieku dorosłego rozpoczął się ponad dekadę temu i niestety trwa aż do dziś. Pomimo postępu medycyny wciąż nie potrafimy przewidzieć czasu trwania choroby u konkretnego pacjenta, w szczególności odmiany o podłożu hormonalnym. Chociaż jej etiopatogeneza nie została do końca wyjaśniona, to wśród czynników predysponujących do rozwoju wyprysków najczęściej podkreślany jest wpływ androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Każda kobieta produkuje pewną niezbędną do zachowania równowagi hormonalnej ilość testosteronu oraz innych androgenów pochodzenia jajnikowego bądź nadnerczowego. Okazuje się, że w pewnych patologicznych…