Bez kategorii

Domowe sposoby na trądzik

Leczenie trądziku pospolitego wymaga kompleksowego, holistycznego podejścia terapeutycznego.  W związku z tym, że jest on dermatozą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzenia i remisji, postępowanie wymaga skrupulatności oraz systematyczności. Oprócz niezwykle istotnej kontroli specjalistycznej, warto zatem zapoznać się z domowymi sposobami na trądzik.
Pierwotnymi czynnikami predysponującymi do rozwoju trądziku pospolitego są powiększenie się gruczołów łojowych oraz wynikający z tego łojotok. Natomiast zatkanie przewodów odprowadzających nadmiar sebum (otworki na powierzchni skóry, czyli tzw. pory) przez nagromadzony martwy naskórek to kolejny etap, który zwykle kończy się rozwojem zmian zapalnych. Na przebieg tej krótkiej historii powstawania trądziku wpływa wiele bodźców zewnętrznych (środowiskowych) oraz wewnętrznych. Ich siłę działania można skutecznie modyfikować za pomocą domowych sposobów na trądzik

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je! 

Podział domowych sposobów na trądzik

Naturalne podejście do trądziku w połączeniu z przestrzeganiem ogólnych zaleceń dermatologicznych znakomicie zwiększa skuteczność leczenia. Na podstawie wnikliwych obserwacji zauważono, że niektóre tradycyjne metody oddziałują na najbardziej podstawowe czynniki wywołujące acne, czyli na układ hormonalny oraz gotowość organizmu do miejscowej odpowiedzi zapalnej. W związku z tym domowe, proste do wprowadzenia w życie sposoby na trądzik można podzielić na:

 • Metody redukujące wpływ niewłaściwej diety i poprawiające pracę układu pokarmowego
 • Metody modyfikujące niewłaściwy styl życia
 • Metody zmieniające schemat pielęgnacji skóry trądzikowej
 • Metody regulujące zaburzenia hormonalne, szczególnie te występujące u kobiet

Trądzik a domowe sposoby na zdrowe jelita

Nieprawidłowa praca jelit koreluje z wieloma chorobami skóry, w tym z trądzikiem pospolitym. Wiele doniesień mówi o teorii tzw. osi jelito-mózg-skóra, która głównie odnosi się do roli flory bakteryjnej obecnej w naszym układzie pokarmowym. Mikrobiom przewodu pokarmowego pełni bowiem niezwykle ważną funkcję odpornościową. Okazuje się, że osłabiona bakteryjna bariera jelitowa powoduje wchłanianie do krwioobiegu substancji toksycznych, które indukują zapalenie w obrębie m.in. aparatu łojowo-włosowego wywołując trądzik pospolity oraz różowaty. Dbanie o dobroczynne bakterie jelitowe domowymi sposobami polega zatem na:
Unikaniu niepotrzebnych antybiotykoterapii (np. powszechne leczenie przeziębienia antybiotykiem)
Spożywaniu dużych ilość błonnika oraz kiszonek (należy zwrócić uwagę, by były to produkty pozbawione substancji dodatkowo zakwaszających np. octu)
Regularnym przyjmowaniu probiotyków. W jednym z badań koreańskich wykazano, że regularne spożywanie produktów zawierających Lactobacillus bifidus zmniejszyło całkowitą liczbę zmian trądzikowych oraz obniżyło łojotok już po 3 miesiącach codziennego stosowania. Drobnoustroje typowo zawarte w probiotykach namnażają się w świetle jelit i „uszczelniają” ich śluzówkę zmniejszając w ten sposób wchłanianie toksyn, które zaostrzają objawy trądziku.

Zmniejszenie trądziku dzięki zmianie stylu życia

Rosnący poziom stresu w życiu codziennym sprawia, że trądzik coraz częściej dotyka osoby dorosłe. Ponadto brak snu, nieregularny tryb życia, używki (alkohol, papierosy) widocznie pogarszają jakość skóry i zwiększają jej podatność na urazy oraz infekcje. Ponadto zauważono, że napięcie nerwowe często bywa wyładowywane poprzez wyciskanie i zdrapywanie grudek oraz krost (tzw. trądzik z zadrapania). Całe szczęście istnieją sposoby łagodzące niestabilność emocjonalną, które nie wymagają pomocy psychologicznej:

 • Regularne pory snu
 • Techniki relaksacyjne (np. trening Jacobsona)
 • Uprawianie umiarkowanie intensywnego sportu (sport wyczynowy może podnosić poziom stresu i przyczyniać się w ten sposób do zaostrzenia trądziku!)
 • Pełnowartościowa dieta
 • Zioła pomagające złagodzić zdenerwowanie (melisa, zielona herbata, kozłek lekarski, czyli waleriana, chmiel, dziurawiec)
 • Domowa pielęgnacja sposobem na trądzik

Moda na naturalną pielęgnację skóry bez wątpienia jest niezwykle korzystnym zjawiskiem. Kosmetyki tego typu ograniczają wpływ substancji chemicznych, dzięki czemu w naturalny sposób wspomagają procesy regeneracyjne i zmniejszające stan zapalny w obrębie gruczołów łojowych. Domowe sposoby na trądzik najlepiej sprawdzą się w przypadku łagodnegozaawansowania choroby lub jako uzupełnienie terapii kierowanej przez lekarza dermatologa. Oto krótka lista najpopularniejszych domowych metod walki z wypryskami:

 • Maseczka z drożdży. Przygotowanie polega na rozdrobnieniu ¼ kostki drożdży w ciepłej wodzie lub mleko. Uzyskaną w ten sposób papkę nakłada się na chorobowo zmienioną skórę na około 20 minut, a następnie zmywa. Jeżeli Twoim problemem są także przebarwienia do mikstury warto wówczas dodać kilka kropli soku z cytryny, natomiast jeśli trądzikowi towarzyszy sucha skóra- łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju lnianego.
 • Roztwór sody oczyszczonej do przemywania strefy T, w której najczęściej występują zaskórniki. Roztwór taki nie może być zbyt stężony, gdyż może on wysuszać i podrażniać naskórek. Zwykle zaleca się rozpuszczenie 2 łyżeczek sody w szklance przegotowanej, ale chłodnej wody mineralnej.
 • Maseczka z glinki zielonej. Maseczka z glinki zielonej wykazuje silne działanie ściągające i matujące, co jest wyjątkowo korzystne w przypadku tłustej cery trądzikowej. Zamyka rozszerzone pory, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zaskórników. Jej wyjątkowe przeciwtrądzikowe właściwości polegają także na adsorpcji, czyli wiązaniu toksyn zalegających na powierzchni skóry. Ponadto glinka zielona działa delikatnie odkażająco (zabija chorobotwórcze drobnoustroje) oraz reguluje poziom pH naskórka.
 • Oczyszczanie twarzy łagodzącym i regenerującym olejem lnianym. Tę metodę warto stosować przez kilka dni, szczególnie w momencie wyraźnego podrażnienia i przesuszenia skóry trądzikowej np. lekami. Zbyt długie oczyszczanie twarzy olejami może bowiem doprowadzić do zapchania porów skóry i nasilenia trądziku.
 • Punktowa aplikacja rozdrobnionej aspiryny. Tabletkę aspiryny rozpuścić w łyżce wody i następnie, za pomocą patyczka higienicznego, nałożyć na stan zapalny. Aspiryna zmniejsza ból, obrzęk oraz zaczerwienienie, zatem najkorzystniej działa na grudki i krostki (nie na zaskórniki). Wyschniętą papkę aspirynową można pozostawić na twarzy na całą noc.
 • Pasta cynkowa. Pasta cynkowa wysusza krosty wypełnione ropą i działa delikatnie bakteriobójczo. Co więcej, przyśpiesza proces gojenia się drobnych ranek powstałych po ewakuacji ropnej treści.
 • Żel aloesowy. Aloes to roślina, która jest skarbnicą aktywnych składników pielęgnujących skórę. Do jej głównych zalet należą: nawilżanie, działanie przeciwzapalne, zmniejszanie zaczerwienienia, gojenie bez pozostawiania blizny oraz rozjaśnianie przebarwień. Żel aloesowy można aplikować punktowo lub na całą twarz. W przypadku cer tłustych i mieszanych może z powodzeniem może zastępować typowe, gęste kremy nawilżające.
 • Przemywanie twarzy naparem w rumianku lub melisy. Te dwa zioła można spożywać pod postacią herbatki lub stosować zewnętrznie na powierzchnię skórę. Rumianek oraz melisa wyciszają stany zapalne każdego typu, także te towarzyszące trądzikowi pospolitemu.
 • Herbatki lub tabletki z bratkiem polnym. Zioło to od pokoleń jest stosowane w leczeniu trądziku zwykłego. Bratek polny zmniejsza łojotok, wygładza skórę oraz oczyszcza ją z toksyn (co potwierdza często występujący etap „wysypu” wyprysków towarzyszący pierwszym tygodniom przyjmowania bratka).
 • Punktowa aplikacja olejku herbacianego. Olejek herbaciany ściąga oraz odkaża pory skóry. Potrafi w ciągu jednej nocy zredukować widoczność krosty nawet o 70%. Bardzo pozytywny efekt przyniesie zmieszanie olejku herbacianego ze spirytusem salicylowym w stosunku 1:1. Następnego dnia, po umyciu twarzy, bezwzględnie należy zadbać o odpowiednie nawilżenie miejsca, na które został zaaplikowany ten silnie działający roztwór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *