Bez kategorii

Przyczyny trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych jest bez wątpienia jedną z chorób skóry, które odbierają poczucie kontroli nad własnym wyglądem. Nie dziwi zatem chęć odnalezienia przyczyn pojawiania się wyprysków czy pryszczy typowych dla nastolatków na twarzach osób, które ten etap życia mają dawno za sobą. Tymczasem trądzik u dorosłych wyróżnia się nie tylko patogenezą, lecz także dynamiką przebiegu oraz obrazem klinicznym.
Od jakiegoś czasu obserwowana jest wyraźna tendencja do przedłużania się czasu trwania trądziku, nawet do 40 roku życia. Do jego rozwoju już po zakończeniu okresu dojrzewania determinuje wiele różnych, czasami zaskakujących czynników. Pełne zrozumienie patomechanizmu odpowiedzialnego za trądzik u dorosłych stanowi fundament umożliwiający skuteczne leczenie.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Trądzik u dorosłych a zaburzenia hormonalne

Trądzik wieku dojrzałego zdecydowanie częściej dotyczy płci żeńskiej, gdyż charakteryzuje się ona wyjątkowo skomplikowaną gospodarką hormonalną. A to właśnie utrata jej równowagi, inaczej homeostazy, jest główną przyczyną niedoskonałości po 25 roku życia. Trądzik to schorzenie zapalne dotyczące wyłącznie gruczołów łojowych oraz związanych z nimi mieszków włosowych. Zawsze rozwija się na podłożu łojotoku, czyli sytuacji, w której skóra produkuje zbyt duże ilości tłustego sebum. Głównym hormonem sterującym tym procesem jest testosteron. Jego naturalna produkcja odbywa się w jądrach, korze nadnerczy oraz w jajnikach. Potwierdzeniem roli, jaką odgrywa stymulacja androgenowa w etiopatogenezie trądziku jest fakt, że u mężczyzn wykastrowanych (eunuchów) trądzik nigdy nie występuje.

Stres zaostrza trądzik wieku dojrzałego

Zauważono, że trądzik dorosłych to choroba najczęściej rozpoznawana u ludzi intensywnie pracujących, podatnych na stres, ze skłonnością do stanów lękowo-depresyjnych. Czynniki te, w połączeniu z frustracją wynikającą ze wstydliwych dolegliwości, tworzą efekt błędnego koła. Główny hormon stresu- kortyzol działa na sebocyty analogicznie do testosteronu, czyli indukuje łojotok. Ponadto obniża odporność, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Kolejnym istotnym aspektem związanym z napięciem emocjonalnym jest szczególna odmiana trądziku, tzw. trądzik z zadrapania (przeczosowy, neuropatyczny). Klasyfikuje się go jako rodzaj dermatillomanii, czyli choroby skóry o podłożu psychicznym. Trądzik przeczosowy to psychonerwica, która objawia się występowaniem na skórze krostek i grudek będących skutkiem mechanicznego uszkadzania często ledwo zauważalnych niedoskonałości skóry. Pretekstem do takiej „autoagresji” przede wszystkim jest permanentne, obsesyjne myślenie o wadach w swoim wyglądzie. Rosnące w ten sposób napięcie zwykle kończy się gwałtownym wyładowaniem swoich emocji poprzez zdrapywanie czy wyciskanie każdego zaskórnika, grudki i krosty. Trądzik neuropatyczny charakteryzuje się tym, że często mało nasilone zmiany skórne przybierają dramatyczny obraz skóry pełnej strupów, plam oraz blizn.

Wpływ pory roku i podróży

Gwałtowne wahania temperatury towarzyszące zmianom pór roku bywają przyczyną nasilenia łojotoku. Najbardziej niebezpieczne są skrajności- mróz oraz upały, gdyż mogą one powodować odwodnienie skóry. Cera odwodniona broni się produkując jeszcze więcej sebum. Pacjenci często nazywają ten stan jako twarz „tłusto-sucha”, gdyż wypryski pojawiają się w otoczeniu widocznie przesuszonych partii skóry. Oprócz temperatury, również nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne skutkuje zaostrzeniem trądziku dorosłych. Przeważnie ma to miejsce na początku jesieni, czyli z pewnym opóźnieniem. Z tego względu pacjentom ze skłonnością do wyprysków odradza się długie opalanie.

Trądzik u dorosłych skutkiem złej pielęgnacji

Kosmetyki, szczególnie te o skomplikowanym, chemicznym składzie mogą podrażniać skórę wraz z gruczołami łojowymi. Źle dobrane preparaty powodują wówczas nasilenie objawów trądzikowych. Ponadto tłuste kremy zawierające parafinę, oleje roślinne, wazelinę powodują dodatkowe „zapychanie” porów skóry. Na opakowaniach kosmetyków dla cery ze skłonnością do powstawania wyprysków należy szukać takich sformułowań jak „hipoalergiczny” oraz „niekomedogenny” (czyli nie wywołujący zaskórników).

Makijaż często nasila trądzik dorosłych

Kobiety starają się zakamuflować swoje niedoskonałości poprzez nakładanie na twarz kilku warstw kryjących kosmetyków. Baza, korektor, podkład, puder, róż, bronzer- skóra pod takim „płaszczem” bywa niedotleniona, a sebum zostaje uwięzione we wnętrzu porów. Pot, łój i makijaż tworzą razem szczelną maskę zaostrzającą objawy trądziku. Dlatego pełen make-up powinien być noszony jak najkrócej i zawsze dokładnie zmywany przed snem oraz przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną (siłownią, fitness).

Trądzik u dorosłych a nawyki żywieniowe

Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na istotny wpływ diety na przebieg trądziku zwyczajnego. Na podstawie licznych badań obserwacyjnych jednoznacznie stwierdzono, że pewne nawyki żywieniowe korelują ze stopniem nasilenia objawów chorobowych. Dieta bogata w pokarmy wysoko przetworzone (słodycze, chipsy, gotowe półprodukty) oraz o wysokim indeksie glikemicznym (produkty cukiernicze, białe pieczywo i makaron) powodują szybki wzrost stężenia insuliny i IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu). Te dwie substancje produkowane przez nasz organizm po spożyciu pokarmu z dużą zawartością cukrów zwiększają produkcję męskich hormonów. W praktyce oznacza to, że we krwi nagle zaczyna krążyć więcej testosteronu i innych androgenów, które po dotarciu do skóry wzmagają łojotok. Szukając przyczyn trądziku warto także zwrócić uwagę na reakcję skóry po spożyciu mleka oraz soli. U wielu osób pokarmy z ich dużą zawartością wywołują stan zapalny, który przekształca powierzchowne zaskórniki i grudki w ropne, bolące krosty.

Bibliografia:
„Dietoterapia” D. Włodarek, E. Lange, PZWL
„Patofizjologia kliniczna”, Elsevier Urban & Partner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *