Bez kategorii

Trądzik

Trądzik jest chorobą skóry, która powoduje jej zmiany w postaci powszechnie znanych pryszczy. Jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum – oleistej substancji zatykającej pory – przez gruczoły łojowe. Zmiany trądzikowe występują najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób skóry u młodzieży, ale też osób starszych i nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia, jednak ciężki trądzik może pozostawić po sobie trwałe, szpecące blizny.

Większość kobiet i mężczyzn w ciągu swojego życia ma co najmniej kilka pryszczy. Trądzik zdaje się ich jednak dotykać w różny sposób. U młodych dziewcząt, zazwyczaj jest przypadkowy, a jego pojawienie wiąże się ze zmianami hormonalnymi, jakie występują choćby podczas miesiączki. Choć u niektórych dziewcząt, wraz z dojrzewaniem objawy trądziku znikają, inne mogą borykać się z tym problemem nawet przez wiele lat. Zdarza się też, że niektóre kobiety zauważają u siebie trądzik dopiero w wieku 30 – 40 lat. Jak do tej pory nie wiadomo, co powoduje nagromadzenie ilości sebum w porach, a jedyny podejrzewany o to czynnik to zmiany w hormonach. Choć jest to przypadek dość powszechny, leczenia trądziku, jak i każdej innej choroby nie należy zaniedbywać i najlepiej by zacząć to robić wraz z pojawieniem się pierwszych objawów i udać się do dermatologa.

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!


Istnieje kilka rodzajów zmian trądzikowych:

  •     Wągry – pojawiają się jako grudki w skórze o białych, lub czarnych końcówkach
  •     Grudki – zmiany zapalne pojawiające się na skórze jako różowawe guzki
  •     Krosty – ropne wypryski o postaci zapalnej, wypełnione ropą i krwią
  •     Torbiele – duże wypryski wypełnione ropą, z głębokimi zmianami pod skórą, które mogą powodować ból i blizny.


Trądzik dla wszystkich osób bywa utrapieniem. Wiele zależy od tego pod jaką postacią on występuje. W pewnych sytuacjach i przypadkach występowanie trądzika może równać się z niczym innym jak wielkim problemem życiowym. Zwłaszcza dla osób w młodym wieku, dla których wygląd odgrywa bardzo duże znaczenie. Poczucie, że jesteśmy atrakcyjni jest ważne i to przez całe nasze życie. Ale w okresie dojrzewania na pozór małe problemy okazują się dla nas bardzo wielkie i poważne. Tak też jest z występowaniem trądzika, który przecież na pierwszy rzut oka nie jest poważna chorobą skórną tylko etapem w okresie dojrzewania. Co nie znaczy, że trądzik jest miłym doświadczeniem.

Wpływ trądziku na życie i zdrowie ludzi

Zaznaczmy, że osoby, dla których wygląd i atrakcyjność w oczach rówieśników jest ważna z powodu trądziku mogą popaść nie tylko w kompleksy ale też może mieć to podłoże psychiczne. Wiele młodych ludzi, w tym czasie zamyka się w sobie stroniąc od przyjaciół czy znajomych. Rezygnują z wielu przyjemności, tylko dlatego, że wstydzą się swojego wyglądu. Ważne w tym czasie jest niebagatelizowanie owego problemu ze strony dorosłych, gdyż może to przybrać poważniejsze skutki. Bardzo często może się to wiązać nawet ze stanami depresyjnymi czy lekowymi.

Jak wiadomo trądzik, dotyka nie tylko młodych osób w okresie dojrzewania ale także osoby dorosłe. Niezależnie od tego w jakim czasie owy problem nas dopadł, najważniejsze jest to by jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie oraz pielęgnację naszej skóry.

Skóra trądzikowa, to problem wielu osób, dlatego też w pierwszej kolejności tuż po zauważeniu pierwszych sygnałów należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Dzięki tej wizycie lekarz będzie w stanie unormować zaburzone funkcje naszej skóry oraz opanować stan zapalny.

Tak więc trądzik jest dla wielu osób bardzo krępującym.

Profilaktyka i leczenie trądziku

Ogólnie wiemy, iż kluczową rolą w momencie powstawania trądziku odgrywa podczas dojrzewania produkcja hormonu, który jest zwany testosteronem. Prowokuje on gruczoły łojowe do zwiększenia produkcji łoju.

Niestety zapobieganie dolegliwości jaką jest trądzik jest niemożliwe. Choć odpowiednie leczenie może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie dolegliwości.

U młodzieży trądzik ma podłoże psychiczne i w momencie nieodpowiedniego leczenia, może pozostawiać ślady na skórze, ale również w psychice człowieka.

W większości przypadków trądzik sam się goi w momencie osiągnięcia przez pacjenta wieku dojrzałego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *