Bez kategorii

Jak wyleczyć trądzik?

jest najbardziej popularną chorobą skóry. Najczęściej dotyka nastolatków i osób młodych, lecz także zdarza się w starszych grupach wiekowych – nawet po 50. roku życia. W zaawansowanej postaci nie jest łatwy do ukrycia za pomocą makijażu, a w dodatku lubi się rozprzestrzeniać. Jak walczyć z trądzikiem, aby nie zatruwał nam życia?

trądzik

Doskonałym sposobem na leczenie cery trądzikowej jest mezoterapia igłowa Poznań, zabieg oferowany przez klinikę Stankowscy-Białach. Zadbaj o swoją cerę i raz na zawsze zapomnij o problemie! Mezoterapia igłowa bliny – zwalczamy je!

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik ma charakter przewlekły i nawrotowy. Oznacza to, że chwilowa poprawa kondycji skóry nie jest równoznaczna z wyleczeniem dolegliwości. Zwykle mamy do niego skłonność odziedziczoną po rodzicach, jednak rozwojowi zmian skórnych mogą sprzyjać dziesiątki innych czynników, jak niewłaściwe funkcjonowanie układu hormonalnego, nieodpowiednia higiena, złe nawyki żywieniowe, stres, a także używki. Do głównych objawów trądziku zaliczają się zaskórniki, krostki, grudki, guzki i cysty, a w konsekwencji przebarwienia i blizny potrądzikowe, które na trwałe pozostają na skórze. Miejscami najbardziej narażonymi na trądzik jest twarz, szyja, dekolt i plecy. Jego występowanie związane jest z nieprawidłowościami w pracy gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych.

Leczenie trądziku u dermatologa

Gdy lekarz stwierdzi u nas trądzik, zalecić może stosowanie antybakteryjnych żeli i maści przeznaczonych do miejscowego nakładania na zmiany skórne. Powodują one opróżnianie gruczołów łojowych z sebum i zmniejszenie jego produkcji. W ich składzie często znajduje się all-trans retinol (naturalna forma witaminy A) lub też jego pochodne. Dermatolog może też nam wskazać preparaty przeciwbakteryjne z nadtlenkiem benzolu lub kwasem azelainowym. W łagodnych postaciach trądziku dobrze sprawdzą się kremy z tlenkiem cynku. Z kolei gdy stan zapalny uległ już rozwojowi, niezbędny może okazać się preparat z antybiotykiem, jak erytromycyna lub klindamycyna.

Środki doustne na trądzik

Gdy cierpimy na zaawansowaną postać trądziku, specjalista przepisze nam nie tylko środki do stosowania zewnętrznego, ale również doustny antybiotyk – przeważnie jest to tetracyklina. Jeśli nasz przypadek jest szczególnie trudny, niezbędna może się okazać izotretynoina lub retinoidy. Leki te powodują hamowanie wydzielania sebum i skutecznie zwalczają bakterie, a w konsekwencji zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i redukują ryzyko nawrotów dolegliwości. Pamiętać jednak należy, że nie są one obojętne dla naszego zdrowia. W czasie ich stosowania przydatne będą okresowe analizy krwi, które pomagają w kontroli poziomu lipidów trzustkowych i stężenia enzymów wątrobowych.

Domowe sposoby na trądzik

Do leczenia zmian trądzikowych możemy wykorzystać także naturalne składniki. Wprawdzie nie przyniosą one trwałej poprawy naszej skórze, jednak mogą skutecznie pomóc w pozbywaniu się wyprysków. Do najbardziej popularnych z nich zalicza się:

  • Tabletki na trądzik bez recepty – Na rynku istnieje kilka preparatów na trądzik, które można kupić bez recepty a które  pomagają w procesie  leczenia różnych rodzajów trądziku.   Jednym z nich jest NONACNE, który poza właściwościami wspomagającymi leczenie trądziku poprzez ograniczenie wydzielania łoju oraz  redukowanie stanów zapalnych, wzmacnia i wygładza skórę.  Nonacne  zawiera wyciąg z winogron i liści pokrzywy  i inne naturalne składniki.
  • drożdże – wykorzystać możemy je w formie pitnej lub pod postacią maseczki. Aby ją wykonać, drożdże rozgniatamy z niewielką ilością ciepłej wody, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut, a następnie nakładamy na wypryski. Miksturę zmywamy przy pomocy ciepłej wody po około 30 minutach. Zabieg warto powtarzać co 2 dni przez około 4 tygodnie. Gdy natomiast z drożdży chcemy przygotować napój, zalewamy je zimną, przegotowaną wodą i dodajemy odrobinę cukru, a następnie odstawiamy na kilka godzin do schłodzenia. Po jednej szklance dziennie takiego napoju można pić przez maksymalnie 10 dni;
  • cebula – w jej składzie znajduje się duża ilość flawonoidów oraz polifenoli, które mają działanie przeciwzapalne. W leczeniu trądziku stosować możemy maskę, w skład której wchodzi mała cebula, 2 łyżeczki miodu oraz odrobina owsianki. Cebulę drobno kroimy, dodajemy do niej owsiankę i miód, mieszamy, aż powstanie gładka masa, a następnie nakładamy ją na oczyszczoną skórę twarzy na 20 minut i spłukujemy ciepłą wodą;
  • olejek z drzewa herbacianego – wykazuje on silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, w związku z czym jest pomocny w przypadku bolesnych, nabrzmiałych krostek. Dodatkowo dezynfekuje on skórę i zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian. Podczas jego aplikacji możemy wykorzystać zwykłe patyczki do uszu. Preparat nakładamy za ich pomocą miejscowo, najlepiej dwa razy dziennie;
  • aspiryna na pryszcze – aspiryna zawiera w swoim składzie kwas salicylowy, który jest powszechnie wykorzystywany podczas produkcji kosmetyków przeciwdziałających trądzikowi.  Wystarczy rozgnieść zwykłą tabletkę aspiryny, wymieszać ją z odrobiną wody i nałożyć punktowo na zmienione przez trądzik miejsca. Łagodzi stany zapalne, działa ściągająco i przyśpiesza leczenie krostek.

Trądzik możemy leczyć na wiele sposobów. Rozmaite są jednak przyczyny jego występowania, dlatego zanim zdecydujemy się na określoną postać leczenia, skonsultujmy dolegliwość z dermatologiem.

Uwaga! Zanim zaczniesz stosować wybrane leki, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niektóre leki mogą być niebezpieczne dla płodu i nie należy zażywać ich w trakcie ciąży. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem leków dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *